Fizjoterapia Gliwice

Fizjoterapia – czy to tylko masaż i głaskanie po plecach, czyli czym się zajmujemy?

Fizjoterapia – czy to tylko masaż i głaskanie po plecach? Czyli czym się zajmujemy

W tym wpisie chciałbym się rozprawić z pewnym mitem, który bardzo mocno wdarł się w świadomość społeczeństwa w naszym kraju, że fizjoterapia to masowanie.

„Oldschoolowy” podział fizjoterapii wyróżnia kilka składowych, jest  to masaż, ale także kinezyterapia i fizykoterapia. Także jak widać już na powyższym przykładzie fizjoterapeuci nie tylko masują. Pod terminem kinezyterapia kryje się wiele kolejnych składowych, można do nich zaliczyć ćwiczenia, terapię manualną, profilaktykę przez ruch.  Fizykoterapia są to zabiegi z wykorzystaniem np. prądów elektrycznych, borowiny, ciepła i zimna, a także wiele innych zabiegów, w których wykorzystuje się różne przyrządy.

Jak wspomniałem wyżej jest to dosyć leciwy podział fizjoterapii, a sama dziedzina rozwija się bardzo prężnie. Aktualnie fizjoterapeuci zajmują się najczęściej leczeniem przez ruch i terapię manualną.

Pod pojęciem terapii manualnej kryje się wiele metod, które pomagają w leczeniu pacjenta: Terapia Manualna Kaltenborna i Evjenth’a, FDM, Mulligan, Szkoła Niemiecka, Flossing, Metoda Acermanna, IAOM, Osteopatia i wiele innych metod.

Dowiedz się więcej o rehabilitacji i fizjoterapii w Gliwicach

Jak pracuje w gabinecie FizjoPaluch w Gliwicach?

Moja praca to na początku dokładny i wnikliwy wywiad, w którym wypytuje się o kwestie związane ze wszystkimi układami organizmu. Zbieram informacje o układzie nerwowym, naczyniowym, hormonalnym, mięśniowo- powięziowym, kostno-stawowym. Dopytuję o stare urazy, kontuzje, operacje, zabiegi, wypadki i wszystko to, co może wpłynąć na pomoc w zdiagnozowaniu problemu. W mojej pracy ważną kwestią jest analiza stanu psychicznego pacjenta, co ma bardzo duży wpływ na działanie organizmu –  w zespole FizjoPaluch jest psycholog mgr Maja Paluch.

Kolejny etap to dokładne badanie i celowana terapia – tutaj przeczytasz o tym, jak wygląda pierwsza wizyta.

Terapia opiera się na znajomości anatomii, fizjologii ciała człowieka, co jest podstawą w leczeniu. Fizjoterapeuta powinien cały czas się szkolić, rozwijać i ciągle uczyć się nowych rzeczy – tak też robię to ja. Jednak patrzę sceptycznie na to, za czym podąża moda w fizjoterapii, jakie są nowe metody, o których nikt nie pamięta po kilku latach. W mojej pracy, tak jak wspomniałem wcześniej, opieram się na anatomii i fizjologii, która będzie zawsze aktualna i pewna.

Fizjoterapia – to nie tylko masaż, ale dokładna diagnostyka, celowana terapia, perfekcyjna znajomość anatomii i wnioskowanie jak Sherlock Holmes.