Kim jest i czym zajmuje się osteopata?

Osteopatia i osteopata – czy to medycyna, czary, a może gusła? Podejście okiem fizjoterapeuty. FizjoPaluch – nowoczesna fizjoterapia Gliwice

W tym wpisie chciałem poruszyć temat bardzo istotny, a zarazem kontrowersyjny, bo jest to temat osteopatii – punkt widzenia fizjoterapeuty. Zapraszam do przeczytania Kamil Paluch – FizjoPaluch – nowoczesna fizjoterapia i rehabilitacja Gliwice.

Kim jest osteopata?

Dlaczego we wstępie zadałem pytanie o to, czy ją to czary lub gusła? Kiedyś na pewnym znanym serwisie społecznościowym przeczytałem pytanie czy osteopatia jest bezpieczna z punktu widzenia wiary i przekonań religijnych. W innym zaś miejscu przeczytałem, że niesamowite jest to, że ktoś przychodzi z bólem do osteopaty, a on nawet nie dotyka miejsca bolesnego, a pracuje w zupełnie odległym miejscu. Kim jest osteopata? Czym jest osteopatia i jak to działa?

Osteopata to magister fizjoterapii lub lekarz medycyny po ukończeniu kilku lat szkoły podyplomowej (z reguły 4, 5 lat, w zależności od szkoły), w której nauczanie jest ściśle określone w Ustawie o Szkolnictwie Wyższym i trwa od 1892 roku.

Osteopatia opiera się na wiedzy anatomicznej, fizjologicznej oraz na znajomości biomechaniki układu kostno-mięśniowego i neurologii. Filozofia osteopatii zakłada, że ludzki organizm posiada wrodzone zdolności do samoleczenia i samoregeneracji. W związku z tym osteopata stymuluje organizm do tego, aby pacjent leczył się sam – usuwa napięcia powstałe w organizmie, które mogą powodować zaburzenia odżywienia tkanek zajętych chorobowo, poprawia ruchomość struktur.

„Przywracanie przepływów rzeki życia nawadniającej wyschniętą glebę” – A. T. Still (twórca osteopatii)

Czym różni się osteopata od fizjoterapeuty?

W naszym kraju różnice są mocno zatarte, bo wielu fizjoterapeutów kończy kursy związane z osteopatią, ale w innych krajach jest zupełnie inaczej. Osteopaci są tam traktowani jak lekarze, jako odrębna specjalizacja, którą wybiera się na studiach medycznych. Mimo, że techniki fizjoterapeutów i osteopatów są podobne, to różnica polega na czuciu ciała, na filozofii, wiedzy i podejściu do pacjenta.

Ja, jako fizjoterapeuta – FizjoPaluch – nowoczesna fizjoterapia i rehabilitacja Gliwice – bardzo mocno fascynuję się osteopatią, sposobem leczenia i samym podejściem do leczenia. Ukończyłem wiele kursów z zakresu osteopatii i stosuję to wiedzę w gabinecie w Gliwicach.

FizjoPaluch – nowoczesna fizjoterapia Gliwice

Osteopatia Gliwice