Wiele osób zadaje pytanie jak wygląda pierwsza wizyta w gabinecie fizjoterapii, czego się spodziewać, na co przygotować. Dlatego postanowiłem napisać wyczerpujący tekst na ten temat. Przeczytaj.
W pierwszej kolejności po zapisaniu się na wizytę należy spakować wyniki badań: wypisy ze szpitala, badania obrazowe – opisy i płyty, badania krwi i wszelkie wyniki, które mają związek z problemem, z którym zamierzasz się zgłosić. Dobrze ze sobą również zabrać coś na przebranie – spodenki, koszulka, buty.
Przy wejściu do przychodni zostanie zmierzona temperatura ciała. Po wejściu do gabinetu poproszę cię o wypełnienie oświadczenia o braku kontaktu z osobą w kwarantannie związanej z pandemią koronawirusa (post pisany w czasach pandemii).
Następnie zostanie przeprowadzony wywiad chorobowy.
Spis treści
Przykładowe pytania, które możesz usłyszeć:
- z jakim problemem przychodzisz,
- od kiedy zmagasz się z problemem,
- w jakich porach dnia boli,
- czy jesteś w stanie wywołać jakimś ruchem ból
- jaki jest poziom bólu w stali od 0 do 10,
- czy był uraz, który powoduje ból,
- czy wcześniej była próba leczenia,
- czy były w przeszłości jakieś operacje,
- czy aktualnie się na coś leczysz/ przyjmujesz leki,
- czy masz problemy z wypróżnianiem, ze zgagami
To tylko podstawowe pytania, które można usłyszeć na pierwszej wizycie u fizjoterapeuty. Są jeszcze pytania, bardziej szczegółowe, zależne od schorzenia z jakim pacjent przychodzi. Po zebraniu dokładnego wywiadu, zapoznaję się z wynikami badań.
Kolejnym etapem pierwszej wizyty w gabinecie fizjoterapeutycznym jest badanie.
W tym momencie jesteś proszony o przebranie się. W tym momencie fizjoterapeuta wykonuje szereg testów, które są w stanie zdiagnozować twój problem. Jesteś proszony o wykonanie czynności, które sprawdzają struktury ciała, które hipotetycznie są obciążone procesem chorobowym (po wywiadzie, który mocno nakierowuje na problem, sprawdzam postawione hipotezy).
Przykładowo, gdy dokucza Ci ból karku jesteś proszony o ruchy w każdej płaszczyźnie, aby sprawdzić napięcie mięśniowo-powięziowe.
Badanie w gabinecie FizjoPaluch – nowoczesna fizjoterapia i rehabilitacja Gliwice – to bardzo ważny element, któremu poświęcam bardzo dużo uwagi. Bez prawidłowej diagnostyki nie jesteśmy w stanie prawidłowo dobrać leczenia.
Ostatnim elementem wizyty jest terapia.
Zwieńczeniem pierwszej wizyty jest terapia, która celuje w zdiagnozowany problem. Wykonuję specyficzne techniki działając na mięśniach, kościach, więzadłach, stawach, nerwach, naczyniach krwionośnych, na ciśnieniu i wielu innych elementach ciała. Praca terapeutyczna ma za zadanie stworzyć takie warunki w organizmie, aby ciało było w stanie samo się wyleczyć.
Koncepcje terapeutyczne, które wykorzystuję w pracy to:
- terapia manualna
- masaż tkanek głębokich
- rozluźnianie mięśniowo-powięziowe
- osteopatia
- pinopresura
- taping
- suche igłowanie
- PNF
Czy jedna wizyta wystarczy, aby wyleczyć problem?
Wszystko zależy od problemu z jakim pacjent się zgłasza. W większości musi odbyć się drugie spotkanie terapeutyczno-kontrolne w celu sprawdzenia postępów leczenia i wykonania kolejnej terapii, aby całkowicie usunąć ból.
Jeśli zgłasza się pacjent po operacji, po której wymagana jest długotrwała rehabilitacja to jedna wizyta siłą rzeczy nie wystarczy.
Jak widać, wizyta w gabinecie – FizjoPaluch – nowoczesna fizjoterapia i rehabilitacja Gliwice – nie jest straszna, nie ma czego się obawiać, a pozytywy płynące z takiej wizyty mogą być bardzo duże.
Zapraszam