Czym jest terapia czaszkowo-krzyżowa?

Terapia czaszkowo-krzyżowa, czyli nowy sposób leczenia w gabinecie FizjoPaluch – nowoczesna fizjoterapia i rehabilitacja Gliwice. Terapia ta opiera się o pracę z płynem mózgowo-rdzeniowym, który płynie w ciele tak jak krew. Rozprzestrzenia się z przestrzeni podpajęczynówkowej i obmywa rdzeń kręgowy oraz wszystkie zakończenia nerwowe. William G. Sutherland, twórca metody nazwał ten mechanizm „Oddechem Życia”, ponieważ można wyczuć ruch płynu jako wdech i wydech. Terapia ta wywodzi się z osteopatii.

Ciało ludzkie jest ciągłością tkanek, wszystkie jego układy są ze sobą powiązane, współdziałają ze sobą i wzajemnie na siebie oddziaływają. Celem terapii jest wspomóc ciało w procesie regeneracji i przywrócić jego właściwej homeostazy.

Jak przebiega terapia?

Nie wymaga ona bezpośredniego kontaktu ze skórą pacjenta, tym niemniej zalecana jest dla pacjenta odzież miękka, lekka, nie krępująca ruchów. Terapeuta w czasie zabiegu, który trwa średnio ok. 1 godziny, wykonuje konkretne układy terapeutyczne, stosowane również i w innych podejściach osteopatycznych, dotykając ciała pacjenta w różnych miejscach: na czaszce, klatce piersiowej, kości krzyżowej, stopach, delikatnym dotykiem, który pozwala na rozluźnienie tkanek miękkich i kostnych w obrębie układu czaszkowo-krzyżowego (zespołu membranowego opony twardej mózgu i rdzenia kręgowego i przyczepionych do niej struktur kostnych: czaszki, kręgosłupa szyjnego i kości krzyżowej).

Duża część technik TCK skierowana jest na przywrócenie naturalnego, wzajemnego ruchu kości czaszki i elastyczności membran otaczających mózgowie. Terapia jest również stosowana lokalnie np. wokół stawu kolanowego, stopy lub szczęki. W ten sposób zabieg kranialny uwalnia różne ograniczenia i dysfunkcje w ciele i przywraca ruchomość, dając odczucie rozluźnienia i dobre samopoczucie Pacjent po zabiegu jest wypoczęty, zaś w przypadku gdy następuje rozwiązanie traumatycznego przeżycia, terapii mogą towarzyszyć mimowolne ruchy ciała, drgania, zmiany rytmu oddechowego , reakcje emocjonalne typu śmiech, płacz.

Podczas terapii stosowane są różne techniki terapeutyczne. Najważniejsze podczas TCK jest minimalna ingerencja ze strony terapeuty, gdzie najwięcej pracy ma wykonać system pacjenta. Terapeuta obserwując, „ułatwia” przejście przez proces, ale nie wymusza, ani nie przyśpiesza zmian. Stosuje tzw. techniki zaciszania wzmacniając zasoby własne organizmu, trakcję opony twardej, dekompresję kości krzyżowej czy też odblokowując szwy czaszkowe. Podczas wykonywania układów terapeutycznych jest w stanie cofnąć objawy lokalnej niedyspozycji tkanki, oddziaływać na odległe narządy i cały układ homeostazy organizmu. Terapia CK stwarza możliwości do pracy z traumą różnego pochodzenia.

Wskazania do terapii czaszkowo-krzyżowej

Terapia ta dała się poznać na Świecie jako doskonałe narzędzie do pracy z pacjentami w przypadku: bólu, obrzęków i schorzeń:

– narządu ruchu: zmian zwyrodnieniowych i pourazowych

– układu nerwowego: migreny, przemęczenie, nadpobudliwość, padaczka, depresja, nerwice, zaburzenia snu, stany po śpiączce mózgowej, udary,

– układu hormonalnego: zaburzenia miesiączkowania, niektóre rodzaje niepłodności ,cukrzyca

– układu trawiennego: bóle czynnościowe, zaparcia, biegunki, kolki

– układu odpornościowego

Terapia czaszkowo-krzyżowa i jej elementy wplatamy w pracę w gabinecie. Jako, że jest to praca bardzo delikatna i bardzo przyjemna, polecam ją każdemu, kto wiedzie stresujące i aktywne życie. Zapraszamy do gabinetu FizjoPaluch – nowoczesna fizjoterapia Gliwice