Rwa kulszowa? A może nie?

Czy każdy ból dający drętwienie w nodze to rwa kulszowa Gliwice? Czy wszystkie rwy leczy się tak samo? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedz poniżej.

Rwa kulszowa to dosyć powszechna diagnoza stawiana przez lekarzy. Dotyczy ona problemu pacjentów z promieniującym bólem do nogi, drętwieniem, mrowieniem itp. Często zauważam, że ta diagnoza jest nadużywana i chciałbym się z tym rozprawić raz na zawsze.

Nerw kulszowy unerwia tylną część uda, podudzia i część stopy (pomijam tu podział n. kulszowego na inne nerwy), nerw udowy unerwia przednią część uda. Są jeszcze dermatomy – czyli strefy na skórze, które odpowiadają unerwieniu z poszczególnych kręgów. 

Jak widzimy z anatomii problem z drętwieniem i bólem może być z różnych miejsc, a nie tylko z nerwu kulszowego. Nie każdy ból z tyłu uda będzie też problemem z nerwem kulszowym.

Jakiegoś pięknego dnia do mojego gabinetu zgłosiła się pani doktor. Siadając na krześle oznajmiła, że ma rwę kulszową, zleciła sobie zastrzyki, środki przeciwzapalne oraz inne specyfiki, które nie bardzo pomagały. Zapytałem więc czy ktoś ją badał, skąd ta diagnoza? Odpowiedziała, że nie, ale co innego to może być. Po wywiadzie i po dwóch krótkich testach trwających nie więcej niż 30 sekund było jasne, że to nie rwa kulszowa. Problem został rozwiązany na jednej wizycie, Pani przestała brać leki.

Inny przypadek, który dobrze zapamiętałem, jest taki, że lekarz stwierdził rwę kulszową pacjentowi. Poprosiłem, aby pokazał dokładnie gdzie czuje ból, drętwienie, mrowienie. Pokazał mi przednią część uda. Już wtedy wiedziałem, że nie jest to rwa kulszowa i pacjent już też to wie.

Czy rwa kulszowa to problem do wyleczenia?

Tak, da się go wyleczyć. Rwa kulszowa, jak już wcześniej wspomniałem to problem dosyć powszechny w moim gabinecie FizjoPaluch – nowoczesna fizjoterapia i rehabilitacja Gliwice. Leczy się go stosunkowo prosto, lecz zależy to od przyczyny pierwotnej.

Problem z rwą kulszową to często problem w obrębie kręgosłupa, należy wtedy odżywić miejsce, skąd wychodzi nerw kulszowy. Problem często występuje w miejscach unerwionych z segmentów nerwu kulszowego. Zdarza się, że problem dotyczy również obwodu, czyli np. starych kontuzji.

Można wyróżnić jeszcze rwę udową, która jest unerwiona zupełnie inaczej niż ta mityczna „kulszowa”. Leczy się ją w innym miejscu, inne struktury mogą wpływać na problem z tym nerwem. Na ten rodzaj rwy nie pomagają z reguły zastrzyki, bo biegnie on w okolicy pachwiny, a nie pośladka.

Jeśli dokucza Ci ten problem i rwa kulszowa nie daje Ci żyć – zapraszamy do gabinetu FizjoPaluch – nowoczesna fizjoterapia i rehabilitacja Gliwice

Leczymy rwy kulszowe w FizjoPaluch – nowoczesna fizjoterapia i rehabilitacja Gliwice

Kamil Paluch