Jak wygląda diagnostyka skręcenia stawu skokowego?

Skręcenie stawu skokowego, czyli skręcenie kostki. Jak wygląda diagnostyka i rehabilitacja kostki przed wizyta w gabinecie?

Skręcenie kostki – przebieg

Skręcenie kostki Gliwice Rehabilitacja
Skręcenie stawu skokowego Gliwice rehabilitacja

 

Skręcenie kostki, czyli stawu skokowego przebiega w różny sposób. Wszystko zleży od stopnia skręcenia.

I stopień: niewielkie naciągnięcie więzadeł i torebki stawowej. Ból jest mały i przeszkadza tylko przy niektórych ruchach. Obrzęk jest nieduży i szybko mija. Występuje ból w miejscu urazu, ale nie ma uczucia niestabilności.

II stopień: częściowe przerwanie torebki stawowej i więzadeł. Ból ma średnie nasilenie, lecz po samym urazie bywa duży, utrudnia chodzenie lub nawet uniemożliwia. Występuje spory obrzęk, krwiak, a także może wystąpić niestabilność.

III stopień: całkowite przerwanie więzadeł oraz torebki stawowej. Ból może być mniejszy niż w stopniu II lecz występuje on zdecydowanie dłużej. Obrzęk jest bardzo duży i obejmuje nie tylko okolicę skręcenia, a także okolice całej stopy, podudzia. Występuje uczucie niestabilności.

Diagnostyka urazu skręcenia kostki Gliwice

Stopień uszkodzenia można ocenić po objawach oraz w badaniach diagnostycznych: funkcjonalnych oraz obrazowych np. USG.

Rehabilitacja skręcenia stawu skokowego Gliwice

Każdy stopień uszkodzenia stawu nadaje się do terapii fizjoterapeutycznej Gliwice.

Postępowanie po skręceniu stawu zależy również od potrzeb i aktywności fizycznej. Jeśli mamy do czynienia ze sportowcem, to należy przywrócić go do sprawności jak najszybciej. Wtedy stosuje się chłodzenie kończyny. U osób, które mają czas to korzystniej dla organizmu jest, gdy nie schładza się stawu .

Rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego Gliwice objemuje:

  • terapia manualna – poprawienie odżywienia tkanki uszkodzonej
  • taping – plastrowanie przeciw obrzękom
  • trening funkcjonalny – nauka obciążania kończyny
  • trening specjalistyczny – przeznaczony dla sportowców

Jak długo trwa powrót do pełnej sprawności po skręceniu kostki?

Wszystko zależy od stopnia uszkodzenia stawu, potrzeb pacjenta, jego zdolności do regeneracji organizmu. Naszymi działaniami jesteśmy w stanie przyspieszyć regenerację uszkodzenia kostki.

Czy wkładać w gips nogę po skręceniu kostki?

Odchodzi się już od tej metody leczenia. Lepiej jeśli staw ma możliwość ruchu i w naturalny sposób może się sam zregenerować. Czasem jednak jest potrzeba stabilizacji. Szczególnie w uszkodzeniu typu 3 warto wziąć pod uwagę stabilizację np. orteza. Wszystko jednak zależy od pacjenta i jego indywidualnych potrzeb.

Zapraszamy na zabieg rehabilitacji i fizjoterapii skręconego stawu skokowego. FizjoPaluch – nowoczesna fizjoterapia i rehabilitacja Gliwice.

Zapisz się na wizytę fizjoterapia Gliwice