rehabilitacja gliwice fizjoterapia gliwice

Rehabilitacja przedoperacyjna

Każdy kto przeszedł operację wie, że rehabilitacja pooperacyjna to konieczność. Pojawia się pytanie czy jest sens, aby udać się do fizjoterapeuty po urazie i przed zaplanowaną operacją? Przeczytaj jakie jest moje zdanie na ten temat – czy rehabilitacja przedoperacyjna ma sens? Kamil Paluch fizjoterapeuta Gliwice

Przed egzaminem, maratonem czy innym wysiłkiem potrzebne jest przygotowanie, tak samo jest z operacją, do której należy się starannie przygotować. Po większej części pacjentów widać, że nie byli przygotowani do zabiegu. Czasami jest tak, że nie ma czasu na rehabilitację, bo uraz i na stół – dobrze, ale większość osób ma czas na wizytę w gabinecie fizjoterapii.

Co daje rehabilitacja przedoperacyjna?

– Celem pierwszym i nadrzędnym jest edukacja pacjenta. Pacjent może zapytać o wszystkie swoje wątpliwości dotyczące zabiegu, bo często bywa, że wychodząc od lekarza pacjent jest tak przerażony, że nawet nie wie co będą mu operować. To w tym momencie zamiast Dr. Google bardzo pomocny może okazać się fizjoterapeuta.

– Celem drugim jest przygotowanie Twojego narządu ruchu do podjęcia pracy po operacji. Przykład? Rekonstrukcja więzadła krzyżowego i zanik mięśnia czworogłowego. To teraz jest czas aby wzmocnić to co słabe oraz rozluźnić to, co napięte – na przykład powięź. Pojawia się pytanie po co budować mięsień jeśli i tak on zaniknie? Otóż po to, że jest coś takiego jak pamięć mięśniowa i mięsień wcześniej ćwiczony szybciej i sprawniej podejmie pracę po operacji niż taki, który nic nie robił. Dobrze też aby ten mięsień miał z czego zanikać.

– Celem trzecim jest nauka ćwiczeń, które będziesz wykonywał po operacji. Nauka chodu o kulach, nauka wstawania, poruszania się i podstawowych czynności życia po operacji. Dzięki temu będziesz miał świadomość czego się spodziewać po operacji i nie będzie to wszystko nowe.

To wszystko sprawi, że okres powrotu po operacji będzie krótszy, a Ty lepiej go przetrwasz.

Rehabilitacja przedoperacyjna to inwestycja.

Jeśli chcesz się zarejestrować na wizytę przedoperacyjną, to zapraszam. Kliknij i zarejestruj się: fizjoterapia i rehabilitacja Gliwice