W tym wpisie opiszę moją pracę, moje przekonania i chciałbym zaznaczyć, że każdy terapeuta zna inne techniki, wykonuje inny rodzaj pracy oraz ma inne podejście do fizjoterapii. ~
Ciało człowieka wypełniają płyny ustrojowe, które zajmują 70% wszystkich tkanek człowieka. Są one w znacznej większości są cieczą nienewtonowską – oznacz to, że im większy nacisk na ciecz, tym większy opór ona stawia, a im delikatniejszy dotyk, tym bardziej miękki staje się płyn.
To zjawisko bardzo istotne jest w pracy fizjoterapeuty. A.T. Still twórca osteopatii mówił o nadrzędności przepływu płynów w ciele człowieka „przywracanie przepływów rzeki życia nawadniającej wyschniętą glebę”. Praca w obrębie płynów, które niedostatecznie odżywiają chorą tkankę jest bardzo istotna i aby nie doszło do napięcia płynów (zgodnie z prawem przytoczonym wyżej) należy robić to w sposób delikatny.
W zawiązku z powyższym fizjoterapia, rehabilitacja nie musi być bolesna, a w pewnych przypadkach nawet nie może być. Oczywiście są techniki, które mogą być bolesne dla pacjenta, lecz nie mogą one zbyt mocno bodźcować układu nerwowego odpowiedzialnego za stres, co może prowadzić do zaostrzenia objawów.
W mojej pracy gabinetowej w FizjoPaluch – nowoczesna fizjoterapia i rehabilitacja Gliwice – w większości przypadków, stosuję techniki niezbyt bolesne, lecz zdarzają się działania, którymi szukam problemu bólowego i uwalniam go, co może być niezbyt komfortowe.
Pozdrawiam i zapraszam
Kamil Paluch
FizjoPaluch – nowoczesna fizjoterapia i rehabilitacja Gliwice