Spojrzenie na ciało człowieka z punktu widzenia tylko mięśni i kości jest bardzo ograniczoną perspektywą. Spojrzenie na tylko te dwa elementy daje czysto mechaniczny model ruchu, dzieląc ten ruch na pojedyncze elementy – a nasze ciało to niepodzielna, zintegrowana całość. Tak traktuje ciało w gabinecie fizjoterapii w Gliwicach.
Tkanka która jest w stanie zapewnić powyższe cechy to tkanka łączna – czyli powięź.
Układ powięziowy łączy elementy ciała, daje im podparcie, tworzy strukturę ciała. Łączy zarówno narządy wewnętrzne, naczynia i nerwy, ale także tkanka mięśniowa jest otoczona powięzią – tworząc układ mięśniowo-powięziowy.
Układ powięziowy można porównać do pajęczyny, która przyczepiona do punktów takich jak parapet i okno, tworzy podparcie – tak samo powięź od palców stopy aż po samą czaszkę tworzy podparcie dla narządów. Połączenia powięzi w ciele są utrzymywane poprzez ruch lub ulegają zakłóceniu przez brak ruchu 👎
👉 Na przykład podczas nieprawidłowego chodu część osób porusza tylko częścią swoich pleców. Efektem braku ruchu części pleców jest utrata elastyczności przez powięź i zmniejszenie jej zdolności adaptacyjnej. Po dłuższym czasie powięź ulega zgrubieniu i stwardnieniu.
Nie najlepiej, prawda? A co jeśli jeszcze raz powiem, że powięź otacza wszystkie nasze struktury ciała i przez powięź jak na pajęczynie lub amortyzatorze przenoszą się napięcia, a gdy część tej pajęczyny lub amortyzatora nie działa dobrze – jest twarda i nieelastyczna – cierpi reszta „przeciążonego” ciała. Nie jest to dobra perspektywa, sami przyznacie. I doleję oliwy do ognia – powięź jest kilkukrotnie bardziej unerwiona niż mięsień i ona też potrafi boleć.
Przykład uproszczony: zaburzenie powięzi w obrębie połączenia kręgosłupa piersiowego z lędźwiowym nie przenosi napięcia na resztę ciała. Przy zgięciu w kręgosłupie siły pozostają w miejscu zgięcia i po tysięcznym razie pojawia się ból.
Jak sobie z tym radzić? Ruch, ćwiczenia, wizyta u fizjoterapeuty – zapraszam do rejestracji w gabinecie fizjoterapii w Gliwicach.
Ps. Co powoduje nieealstyczość powięzi? Np. brak ruchu, stres, blizny czy nieprawidłowe działanie narządów wewnętrznych.
Pozdrawiam
Kamil Paluch – FizjoPaluch – nowoczesna Fizjoterapia Gliwice