Dyskopatia fizjoterapia rehabilitacja Gliwice

Dyskopatia – gdzie, kiedy i u kogo?

Wizyta u lekarza i wyrok – dyskopatia na poziomie L5-S1 lub C6-C7. Dlaczego to są najczęstsze miejsca dyskopatii? I kogo występuje najczęściej dyskopatia? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć we wpisie – jak widzi to fizjoterapeuta i anatomia.

Dyskopatia jest najczęstszym problemem w okolicy kręgosłupa, który można usłyszeć u lekarza. Odżywienie krążków międzykręgowych, zmienia się z wiekiem. Do 12 roku życia odżywiane są one przez naczynia krwionośne, które zanikają z czasem – powodem jest obciążenie – a naczynia krwionośne tego nie lubią. Degeneracja dysków postępuje wraz z wiekiem i jest określana przez lekarzy jako dyskopatia.

Najbardziej narażonymi na uszkodzenia dysków są osoby w wieku średnim. Dzieci nie mają problemów z dyskopatią przez wyżej wspomniane odżywienie ich za pomocą naczyń krwionośnych. Osoby po 60 roku życia, posiadają krążki międzykręgowe zwłókniałe, co nie powoduje ucisków na nerwy. Osoby w wieku średnim, narażone są na większe obciążenia, ich aktywność jest mniejsza, przez co odżywienie dysków jest znacznie słabsze. Nawodnienie dysków jest zwiększone rano, a z biegiem czasu dnia codziennego zmniejsza się.

Uproszczając cały proces dyskopatii opiera się na reakcji zapalnej i bardzo ważne jest prawidłowe odżywienie dysków, ich metabolizm. Dzięki prawidłowym działaniom metabolicznym dyski nie mają szans na powstanie w nich stanów zapalnych i dyskopatii.

Gdzie najczęściej występuje problem dyskopatii i dlaczego?

Najczęściej spotykanym miejscem wystąpienia różnego typu przepuklin są miejsca przejścia kręgosłupa szyjnego w piersiowy (C6-C7-Th1) oraz kręgosłupa lędźwiowego w kość krzyżową (L4-L5-S1). Dlaczego tak się dzieje? W tych miejscach łączą się odcinki kręgosłupa mobilne, z tymi, które charakteryzują się mniejszą ruchomością. W miejscach tych wyładowują się największe siły mechaniczne – stąd degeneracja krążków na połączeniu kręgosłupa szyjnego z piersiowym i lędźwiowego z kością krzyżową.

Dlaczego nie ma problemu w przejściu piersiowo – lędźwiowym? Ponieważ w tym obszarze obciążenia mechaniczne są dużo mniej traumatyzujące, a anatomiczna wielkość trzonów kręgów piersiowych nie pozwala na powstanie dyskopatii.

Dziękuję za czytanie wpisów, pozdrawiam

Kamil Paluch – fizjoterapia i rehabilitacja Gliwice

Rejestracja