Cieśń nadgarstka

Ortopeda postawił diagnozę: ucisk na KORZENIE NERWOWE przez krążki międzykręgowe lub CIEŚŃ kanału nadgarstka.

Może ma rację, ale czy na pewno? Oto jak widzimy to schorzenie w gabinecie fizjoterapii FizjoPaluch Gliwice💡🧠 🤔

Trzy nerwy, które unerwiają dłoń to nerw pośrodkowy, nerw łokciowy i nerw promieniowy. Cała dłoń jest unaczyniona przez tętnicę podobojczykową.
Zaczynając od tętnicy podobojczykowej, która przebiega pomiędzy mięśniami pochyłymi szyi (zgięcie, zgięcie z rotacją kręgosłupa szyjnego). W następnej kolejności przechodzi między obojczykiem, a pierwszym żebrem.  Następnie wchodzi pod mięsień piersiowy mniejszy (odpowiada za wysuwanie barków do przodu).
Powyższe struktury nerwowe wychodzą z kręgosłupa szyjnego i następnie podążają w okolice szyi między mięśniami pochyłymi, pod obojczyk, a następnie pod mięśniem piersiowym mniejszym. Dopiero od tego momentu zaczynają przebiegać osobno. Wymienione wyżej tętnice i nerwy przebijają wiele struktur powięzi, a jak jest ona ważna można przeczytać tu.
Jak wiemy, bardzo często w dzisiejszych czasach siedzimy zgarbieni, pochyleni do przodu czytając sms w telefonie 📱, pisząc na komputerze 💻. Mięśnie pochyłe, piersiowy mniejszy oraz struktury kostne, bardzo często uciskają na nerwy i tętnicę symulując cieśń nadgarstka. Dłuższy ucisk może powodować osłabienie siły ręki 💪.
Udając się do fizjoterapeuty zapamiętaj, jaki obszar ręki Ci drętwiał. Pamiętaj, że operacja (tak bardzo często proponowana przez ortopedów i chirurgów) to ostatni wybór, a nie pierwszy
W gabinecie fizjoterapia w Gliwicach przeprowadzimy dogłębną diagnostykę Twojej kończyny oraz przeprowadzimy celowaną terapię – rejestracja 
Pozdrawiam
Kamil Paluch – FizjoPaluch nowoczesna fizjoterapia Gliwice