Autonomiczny układ nerwowy

Autonomiczny układ nerwowy – z punktu widzenia fizjoterapeuty

Dlaczego sen jest dobry na bóle głowy? Dlaczego stres ma wpływ na żołądek i ból między łopatkami? O tym wszystkim decyduje nasz autonomiczny układ nerwowy – układ współczulny i przywspółczulny. Jak pracujemy z układem nerwowym w gabinecie FizjoPaluch – nowoczesna fizjoterapia i rehabilitacja Gliwice

W tym wpisie postaram się wytłumaczyć w prosty sposób, jaki wpływ na Twoje życie codzienne ma układ autonomiczny. A więc jak zawsze.. zacznijmy od początku.

Jaki jest podział autonomicznego układu nerwowego?

Autonomiczny układ nerwowy dzieli się na dwa układy: przywspółczulny i współczulny. I tą informację warto zapamiętać. Oba te układy nie podlegają kontroli świadomości, ponieważ jeden z nich jest aktywizowany podczas odpoczynku, a drugi podczas sytuacji stresowej. Pozytyw jest taki, że przez czynności dnia codziennego możemy stymulować elementy obu układów.

Układ współczulny –  co to jest?

To część układu, która aktywizowana jest w sytuacjach stresu, zagrożenia, pobudzenia. Jest nazywany układem „walki i ucieczki”. Jego włókna znajdują się na poziomie C8-L2 kręgosłupa. Czyli wszystko, co mamy unerwione z poziomu C8-L2 może być ofiarą tego układu. Wszystkie narządy wewnętrzne są unerwione przez ten układ.  Przykład: żołądek unerwiony współczulnie z poziomu kręgosłupa piersiowego (Th6-Th9 – między łopatkami), przez nadmierny stresu i nadmiernej aktywacji tego układu może powodować zgagi i ból między łopatkami po lewej stronie. Znajome?

Jak reaguje ciało na reakcje z układu współczulnego?

  • rozszerzenie się źrenicy
  • zmniejszenie przepływu krwi przez naczynia i zwężenie naczyń, co powoduje wzrost ciśnienia tętniczego
  • zmniejszona liczba soków żołądkowych – zaburzone trawienie
  • zwiększenie produkcji potu
  • zwężanie naczyń krwionośnych płuc, mózgu, mięśni szkieletowych

Układ przywspółczulny-  co to jest?

Układ przywspółczulny – to część układu, która aktywizowana jest w sytuacjach odpoczynku, odprężenia, podczas snu. Jego ośrodki  znajdują się na kości krzyżowej i w okolicach potylicy – i to te miejsca stymulujemy w pracy fizjoterapeuty w celu poprawy funkcjonowania układu przywspółczulnego.

Jak reaguje ciało na reakcje z układu przywspółczulnego?

  • zmniejszanie się źrenic
  • zwiększanie przepływu krwi przez naczynia i rozszerzanie naczyń, co powoduje zmniejszenie ciśnienia tętniczego
  • rozszerzenie naczyń krwionośnych mózgu, płuc, mięśni
  • zwiększona liczba soków żołądkowych

Leczenie zaburzeń autonimicznego układu nerwowego – kiedy udać się do fizjoterapeuty?

Zaburzenia autonomicznego układu nerwowego mogą mieć poważny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Wielu ludzi może doświadczać różnych objawów, takich jak niestabilność ciśnienia krwi, zaburzenia rytmu serca, problemy trawienne, nadmierne pocenie się, zawroty głowy czy problemy z oddychaniem. Jeśli masz podejrzenie, że twoje objawy mogą być związane z zaburzeniami autonomicznego układu nerwowego, warto rozważyć wizytę u fizjoterapeuty.

Fizjoterapeuta, specjalizujący się w leczeniu zaburzeń autonomicznego układu nerwowego, może odegrać istotną rolę w diagnozie i terapii tych schorzeń. Po pierwsze, przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny, aby zebrać informacje na temat twoich objawów, historii zdrowia i ewentualnych czynników ryzyka. Następnie przeprowadzi badanie fizykalne, które może obejmować ocenę stanu mięśniowo-powięziowego, testy funkcji układu nerwowego i inne odpowiednie procedury diagnostyczne.

Na podstawie zebranych informacji fizjoterapeuta będzie w stanie opracować spersonalizowany plan terapeutyczny, dostosowany do twoich indywidualnych potrzeb. Terapia może obejmować różne techniki, takie jak terapia manualna, trening mięśniowo-powięziowy, techniki oddechowe, terapia relaksacyjna czy ćwiczenia fizyczne. Celem terapii będzie przywrócenie równowagi i regulacji autonomicznego układu nerwowego oraz zmniejszenie nasilających się objawów.

W jaki sposób działają wspólnie te dwa układy podczas dnia codziennego?

Jak napisałem wyżej układ współczulny działa podczas akcji, pobudzenia, a przywspółczulny podczas odpoczynku i relaksu. Co za tym idzie aktywność tego pierwszego jest podbijana w ciągu dnia, a podczas snu jest hamowana przez układ przywspółczulny.

Jaki to ma wpływ na Twoje zdrowie? A taki, że podczas ciężkiego, stresującego dnia Twój układ współczulny jest bardzo mocno podbity do działania. Jeśli Ty z powodu stresu lub innych czynników nie śpisz w nocy, to układ przywspółczulny nie ma czasu żeby zmniejszyć działanie tego pierwszego. I w kolejnym dniu wstajesz do działania z bagażem od układu współczulnego.

Jaki tego skutek? Zmniejszenie odżywienia tkanek przez brak dostatecznej ilości krwi dostarczanej do nich, zwiększone ciśnienie, szybkie męczenie się mięśni, problemy z odżywieniem mózgu (bóle głowy), szybkie męczenie się, problemy powięziowe i wiele innych.

Jak sobie radzić z układem współczulnym? Należy podbijać układ przywspółczulny przez: relaks, wysypianie się, techniki relaksacyjne (trening autogenny Schultza, relaksacja Jacobsona), wizytę u psychologa.

Zapraszamy również do gabinetu FizjoPaluch – nowoczesna fizjoterapia i rehabilitacja Gliwice, gdzie popracujemy nad elementami, które pozwolą na wyciszenie układu współczulnego.