Dlaczego sen jest dobry na bóle głowy? Dlaczego stres ma wpływ na żołądek i ból między łopatkami? O tym wszystkim decyduje nasz autonomiczny układ nerwowy – układ współczulny i przywspółczulny. Jak pracujemy z układem nerwowym w gabinecie FizjoPaluch – nowoczesna fizjoterapia i rehabilitacja Gliwice
W tym wpisie postaram się wytłumaczyć w prosty sposób, jaki wpływ na Twoje życie codzienne ma układ autonomiczny. A więc jak zawsze.. zacznijmy od początku.
Jaki jest podział autonomicznego układu nerwowego?
Autonomiczny układ nerwowy dzieli się na dwa układy: przywspółczulny i współczulny. I tą informację warto zapamiętać. Oba te układy nie podlegają kontroli świadomości, ponieważ jeden z nich jest aktywizowany podczas odpoczynku, a drugi podczas sytuacji stresowej. Pozytyw jest taki, że przez czynności dnia codziennego możemy stymulować elementy obu układów.
Układ współczulny – co to jest?
To część układu, która aktywizowana jest w sytuacjach stresu, zagrożenia, pobudzenia. Jest nazywany układem „walki i ucieczki”. Jego włókna znajdują się na poziomie C8-L2 kręgosłupa. Czyli wszystko, co mamy unerwione z poziomu C8-L2 może być ofiarą tego układu. Wszystkie narządy wewnętrzne są unerwione przez ten układ. Przykład: żołądek unerwiony współczulnie z poziomu kręgosłupa piersiowego (Th6-Th9 – między łopatkami), przez nadmierny stresu i nadmiernej aktywacji tego układu może powodować zgagi i ból między łopatkami po lewej stronie. Znajome?
Jak reaguje ciało na reakcje z układu współczulnego?
- rozszerzenie się źrenicy
- zmniejszenie przepływu krwi przez naczynia i zwężenie naczyń, co powoduje wzrost ciśnienia tętniczego
- zmniejszona liczba soków żołądkowych – zaburzone trawienie
- zwiększenie produkcji potu
- zwężanie naczyń krwionośnych płuc, mózgu, mięśni szkieletowych
Układ przywspółczulny- co to jest?
Układ przywspółczulny – to część układu, która aktywizowana jest w sytuacjach odpoczynku, odprężenia, podczas snu. Jego ośrodki znajdują się na kości krzyżowej i w okolicach potylicy – i to te miejsca stymulujemy w pracy fizjoterapeuty w celu poprawy funkcjonowania układu przywspółczulnego.
Jak reaguje ciało na reakcje z układu przywspółczulnego?
- zmniejszanie się źrenic
- zwiększanie przepływu krwi przez naczynia i rozszerzanie naczyń, co powoduje zmniejszenie ciśnienia tętniczego
- rozszerzenie naczyń krwionośnych mózgu, płuc, mięśni
- zwiększona liczba soków żołądkowych
Leczenie zaburzeń autonimicznego układu nerwowego – kiedy udać się do fizjoterapeuty?
Zaburzenia autonomicznego układu nerwowego mogą mieć poważny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Wielu ludzi może doświadczać różnych objawów, takich jak niestabilność ciśnienia krwi, zaburzenia rytmu serca, problemy trawienne, nadmierne pocenie się, zawroty głowy czy problemy z oddychaniem. Jeśli masz podejrzenie, że twoje objawy mogą być związane z zaburzeniami autonomicznego układu nerwowego, warto rozważyć wizytę u fizjoterapeuty.
Fizjoterapeuta, specjalizujący się w leczeniu zaburzeń autonomicznego układu nerwowego, może odegrać istotną rolę w diagnozie i terapii tych schorzeń. Po pierwsze, przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny, aby zebrać informacje na temat twoich objawów, historii zdrowia i ewentualnych czynników ryzyka. Następnie przeprowadzi badanie fizykalne, które może obejmować ocenę stanu mięśniowo-powięziowego, testy funkcji układu nerwowego i inne odpowiednie procedury diagnostyczne.
Na podstawie zebranych informacji fizjoterapeuta będzie w stanie opracować spersonalizowany plan terapeutyczny, dostosowany do twoich indywidualnych potrzeb. Terapia może obejmować różne techniki, takie jak terapia manualna, trening mięśniowo-powięziowy, techniki oddechowe, terapia relaksacyjna czy ćwiczenia fizyczne. Celem terapii będzie przywrócenie równowagi i regulacji autonomicznego układu nerwowego oraz zmniejszenie nasilających się objawów.
W jaki sposób działają wspólnie te dwa układy podczas dnia codziennego?
Jak napisałem wyżej układ współczulny działa podczas akcji, pobudzenia, a przywspółczulny podczas odpoczynku i relaksu. Co za tym idzie aktywność tego pierwszego jest podbijana w ciągu dnia, a podczas snu jest hamowana przez układ przywspółczulny.
Jaki to ma wpływ na Twoje zdrowie? A taki, że podczas ciężkiego, stresującego dnia Twój układ współczulny jest bardzo mocno podbity do działania. Jeśli Ty z powodu stresu lub innych czynników nie śpisz w nocy, to układ przywspółczulny nie ma czasu żeby zmniejszyć działanie tego pierwszego. I w kolejnym dniu wstajesz do działania z bagażem od układu współczulnego.
Jaki tego skutek? Zmniejszenie odżywienia tkanek przez brak dostatecznej ilości krwi dostarczanej do nich, zwiększone ciśnienie, szybkie męczenie się mięśni, problemy z odżywieniem mózgu (bóle głowy), szybkie męczenie się, problemy powięziowe i wiele innych.
Jak sobie radzić z układem współczulnym? Należy podbijać układ przywspółczulny przez: relaks, wysypianie się, techniki relaksacyjne (trening autogenny Schultza, relaksacja Jacobsona), wizytę u psychologa.
Zapraszamy również do gabinetu FizjoPaluch – nowoczesna fizjoterapia i rehabilitacja Gliwice, gdzie popracujemy nad elementami, które pozwolą na wyciszenie układu współczulnego.