Wypadł mi dysk - dlaczego nie jest to możliwe

Wypadł mi dysk – dlaczego nie jest to możliwe?

Ile razy usłyszałeś od kogoś, że wypadł mu dysk, albo sam użyłeś takiego sformułowania?  Dlaczego powyższe stwierdzenie jest nieprawdą? Dlaczego nie warto bać się ruchu kręgosłupem?

Zaczynając od początku – dysk, czyli tak na prawdę krążki międzykręgowe znajdują się między kręgami kręgosłupa.  Składają się one z płytki granicznej, pierścienia włóknistego i jądra miażdżystego. Ich główna funkcją jest amortyzacja i absorpcja drgań w obrębie kręgosłupa.

przepuklina fizjoterapia gliwice rehabilitacja
budowa kręgosłupa i jego krążków

Anatomia krążka międzykręgowego

Pierwszą strukturą krążka międzykręgowego jest płytka graniczna. Pokryta jest ona chrząstką szklistą, która oddziela krążek od kręgów (trzonów kręgów).

Kolejna ważna część to pierścień włóknisty, który tworzy warstwowe pasma włókien. Dzięki spiralnemu ułożeniu utrzymują trzony kręgów względem siebie. Wplatają się w więzadła podłużne przednie i tyle oraz w okostną kręgów!

Wewnętrzna struktura krążka międzykręgowego to jądro miażdżyste. Jest to mała, galaretowata, lepka struktura. U osób młodych składa się w 80% z wody. Jądro miażdżyste przenosi najwięcej obciążeń osiowych.

Poznaliśmy anatomie krążka międzykręgowego, ale dlaczego „dyski nie wypadają”?

Krążki międzykręgowe są ograniczone bardzo dużą liczbą więzadeł. Ponadto jak napisałem wyżej pierścień włóknisty wplata się w te więzadła oraz w okostną kręgów. Dlatego nie ma szans aby dysk wypadł mimo, że

Więc teraz pojawia się pytanie. Dlaczego w obrazie rezonansu magnetycznego widać, że dysk jest w kanale kręgowym?

przepuklina fizjoterapia rehabilitacja gliwice
Przepuklina – rehabilitacja Gliwice

Jest to przepuklina. W zaawansowanym stadium dyskopatii jest ona przepukliną jądra miażdżystego. Jądro miażdżyste przemieszcza się w okolice rdzenia kręgowego i może drażnić korzenie nerwowe, co wywołuje objawy rwy np. kulszowej.

Krążek międzykręgowy potrzebuje obciążania! Dlaczego?

Krążek międzykręgowy nie jest ukrwiony bezpośrednio z naczyń krwionośnych (chyba, że mówimy o patologii). Mechanizmem odżywienia krążka międzykręgowego jest mechanizm osmozy. Struktury krążka międzykręgowego są częściowo przepuszczalną barierą, które pod wpływem zmiany ciśnienia wymieniają substancje odżywcze i zbędne metabolity z wnętrza krążka do otoczenia i na odwrót. Pamiętać należy, że dysk jest substancją mocno uwodnioną, a dysk odwodniony nie jest pożądanym efektem.

Aby zmieniało się ciśnienie wewnątrz krążka, jak i w otoczeniu krążka – potrzebny jest bodziec mechaniczny czyli ruch! Często moi pacjenci przychodząc na wizytę po incydencie dyskowym boją się wykonywać ruchy kręgosłupem. Przestają oddychać, każdy ruch powoduje stres, że wydarzy się coś nieoczekiwanego.

Brak ruchu – brak odżywienia krążka międzykręgowego – brak leczenia. To pętla, w którą łatwo wpaść, a powoduje ona bardzo dużą szkodę dla naszego ciała, przedłuża proces gojenia się i wpływa znacząco na nasilenie się bólu.

Co robić? Należy powoli stopniować ruch w granicach tolerancji bólowej, należy uruchomić przeponę do pracy, aby to ona regulowała ciśnienie w naszym ciele. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do fizjoterapeuty w Twojej okolicy, który wszystko dokładnie wyjaśni. Przeczytaj o powięzi

Pamiętajcie, że ruch to życie, a dyski nie wypadają.

Pozdrawiam

FizjoPaluch – nowoczesna fizjoterapia i rehabilitacja Gliwice

Kamil Paluch