Plecy okrągłe – rehabilitacja Gliwice

Plecy okrągłe to coraz częstszy problem dzieci i młodzieży. Plecy okrągłe Gliwice jak rozpoznać i zapobiegać.

Kilka lat pandemii – czas spędzony przed komputerem.
Wakacje – czas spędzony przed komputerem.
Szkoła – czas spędzony w pozycji siedzącej.
Brak ruchu, zbyt długie siedzenie – to prosta droga do wady postawy kręgosłupa – pleców okrągłych Gliwice.
Kształt kręgosłupa zmienia się wraz z wiekiem, wraz z aktywnością, przeciwko sile grawitacji, zaczynają wykształcać się wszystkie krzywizny. Niestety również złe nawyki mogą wpływać na niekorzystne zmiany prawidłowego kształtu kręgosłupa.
W wieku szkolnym warto zwracać szczególną uwagę na krzywizny kręgosłupa. Mamy wówczas do czynienia z dwoma tzw. okresami krytycznymi, które są niezmiernie ważne dla rozwoju kręgosłupa. Pierwszym z nich jest czas, kiedy dziecko zaczyna naukę w szkole i zmienia diametralnie swój dotychczasowy styl życia, z aktywnego, swobodnego, na siedzący (często w źle dostosowanych warunkach). Drugim jest natomiast tzw. skok pokwitaniowy a więc okres, w którym rozwój gorsetu mięśniowego, może nie nadążać za szybkim wzrostem szkieletu.
W przypadku, gdy kręgosłup ustawiony jest w nadmiernej kifozie (plecy okrągłe Gliwice) a dodatkowo barki i głowa wysunięte są do przodu dochodzi do powstania dużych zmian przeciążeniowych. Taka sytuacja może wywołać pierwsze dolegliwości bólowe obręczy barkowej oraz kręgosłupa szyjno-piersiowego. Dodatkowo, nadmierna kifoza można powodować deformację kręgosłupa, gdzie kręgi zmieniają swój prawidłowy kształt na kształt klina. W dorosłym wieku zaburzenia prawidłowego ukształtowania kręgosłupa mogą prowadzić do powstawania wczesnych zmian zwyrodnieniowych kręgów oraz krążków międzykręgowych (dysków).
Dużym problemem może być to, że wraz z czasem, organizm będzie dążył do wyrównania krzywizn kręgosłupa, zwiększając lordozę lędźwiową, co będzie wiązało się z kolejnymi objawami.
Diagnostyka w gabinecie fizjoterapii obejmuje dogłębny wywiad, podczas którego zapytamy o wcześniejsze urazy, poród, aktywność fizyczną, problemy trawienne, jakość snu, stres i wiele innych. Badanie obejmuje całe ciało – głowę, barki, łopatki, trzewia, miednicę, kolana i stopy. Badanie jest wykonywane po pozycji statycznej i dynamicznej. Fizjoterapeuta dzięki szeregowi testów oceni wszystkie istotne kwestie.
Po dokładnej diagnostyce planowany jest proces fizjoterapii, który obejmuje ćwiczenia w domu oraz terapię w gabinecie.
Efekty rehabilitacji w przypadku pleców okrągłych są uzależnione od przyczyn problemu. Regularne ćwiczenia z fizjoterapeutą oraz skrupulatne wykonywanie zaleconych ćwiczeń w domu z czasem prowadzą do poprawy. Niezmiernie istotna w terapii jest świadomość, jak również szybka reakcja w momencie zauważenia problemu.
Jeśli coś Cię zaniepokoiło w funkcjonowaniu Twojego dziecka – nie czekaj, zapisz się na wizytę.
514-707-541

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *